top of page

Güneşlenmeyi Nasıl Değerlendirmeli?

 

Güneş ışığının artılarını ve eksilerini başka bir alandan örnek vererek açıklamak istiyoruz. Sporun da avantajları ve dezavantajları vardır, fakat yine de çoğu insan spora olumlu bakar. Herkes bol hareketin sağlıklı olduğunu bilir. Bu şekilde kronik hastalıklar önlenir, kendimizi daha iyi hissederiz ve daha iyi görünürüz. Fakat bu işi fazla abartan ya da düztaban olan, tenis raketini yanlış tutan ve bu şekilde risk faktörünü arttıran insanlar kendilerini fazla yordukları için hastalanabilir ya da sakatlanabilirler.

 

 

Örneğin topuk kirişi iltihaplanması ya da yan epikondilit (tenisçi dirseği).

 

Her yıl koşarken ya da ağırlık kaldırırken kalp krizi geçirerek ölen insanlar var. Fakat yine de hiçbir doktor, sporun “sağlıksız” olduğunu ileri sürmez. Doktorların bir çoğu spor yaparken dikkat etmeniz gereken noktaları belirtir fakat hiçbiri hiç spor yapmamayı tavsiye etmez. Aynı şey güneş ışığına maruz kalma için de geçerlidir. Güneş ışığının kendisi “sağlıksız”değildir. Tam tersine: Sağlığımız için gereklidir.

 

Sadece birkaç önlem almamız gerekir. Güneşe karşı koruyucu önlemler almadan düzenli ve ölçülü güneş ışığı kesinlikle gereklidir.

bottom of page