top of page

Solaryum Nasıl Kullanılmalı ?

Solaryum öncelikle sağlık açısından kullanılmalı, güzellik için değil.            

Cildin bronzlaşması, hoş bir yan etki olarak görülmeli.

Ön planda D vitamini üretimi olmalı.

Bilinçli ve sağlıklı bir şekilde çekici olmak.

Güneşlenmeyi Nasıl Değerlendirmeli ?

 

Güneş ışığının artılarını ve eksilerini başka bir alandan örnek vererek açıklamak istiyoruz. Sporun da avantajları ve dezavantajları vardır, fakat yine de çoğu insan spora olumlu bakar. Herkes bol hareketin sağlıklı olduğunu bilir. Bu şekilde kronik hastalıklar önlenir, kendimizi daha iyi hissederiz ve daha iyi görünürüz. Fakat bu işi fazla abartan ya da düztaban olan, tenis raketini yanlış tutan ve bu şekilde risk faktörünü arttıran insanlar kendilerini fazla yordukları için hastalanabilir ya da sakatlanabilirler.

 

Örneğin topuk kirişi iltihaplanması ya da yan epikondilit (tenisçi dirseği). Her yıl koşarken ya da ağırlık kaldırırken kalp krizi geçirerek ölen insanlar var. Fakat yine de hiçbir doktor, sporun “sağlıksız” olduğunu ileri sürmez. Doktorların bir çoğu spor yaparken
dikkat etmeniz gereken noktaları belirtir fakat hiçbiri hiç spor yapmamayı tavsiye etmez.

 

Aynı şey güneş ışığına maruz kalma için de geçerlidir. Güneş ışığının kendisi “sağlıksız”değildir.
Tam tersine: Sağlığımız için gereklidir. Sadece birkaç önlem almamız gerekir. Güneşe karşı koruyucu önlemler almadan düzenli ve ölçülü güneş ışığı kesinlikle gereklidir.

Solaryumların Doğru Kullanımı

 

Bilgi sahibi olun. Ultraviyole ışınların yararları ve zararları, kullanım alanları ve kendinizi en iyi ne şekilde koruyabileceğiniz konusunda bilgi edinin.

 

Tercihiniz alçak basınç lambaları olsun. Solaryuma gittiğiniz zaman, cihazlarda alçak basınç lambaları [ UVA (ultraviyole A) ve UVB (ultraviyole B) ışınlarının karışımından oluşurlar] kullanıldığına dair kesin bilgi verip veremeyeceklerini öğrenin. Yüksek basınç lambaları sadece cildin derinlerine inen ve böylece cilt kanseri ya da kırışıklıklara sebep olabilen UVA ışını verirler.

 

Mantığınızla hareket edin ve aşırıya kaçmayın. Sizin için gerekli olan UV ışınlarına ne kadar süre maruz kalmanız ile ilgili  bilgi edinin. Danışman yetersiz ise başka bir yeri tercih edin. Solaryumların orta enlemlerdeki güneş ışığına denk ışınlar verdiğini unutmayın. Maruz kalma süresini, size tavsiye edilen sürenin üçte birine ya da üçte ikisine indirin.

 

Güneş yağı kullanımının ne gibi sonuçlar doğurabileceğini öğrenin. Cildinize güneş yağı ve solaryum kozmetiği sürdüğünüz zaman üst deri tabakası (stratum corneum) pürüzsüzleştirilir ve böylece deriye giren ve normalde yansıtılan UVA ve UVB ışınlarının miktarında artış olur. Böyle bir ürün kullandığınız zaman UV ışınlarına maruz kalma süresini yarısına indirin.

 

Koruyucu gözlük takın. Size solaryumda göze tam oturan koruyucu gözlükler verilmelidir. Eğer koruyucu gözlük veriliyorsa, göz enfeksiyonlarına karşı korunmak için, kullanımdan sonra steril hale getirildiklerinden emin olun. Steril hale getirmiyorlarsa kendinize koruyucu bir gözlük satın alın.

 

Tıbbi geçmişinizi göz ardı etmeyin. Lupus tedavisi oluyorsanız ya da dudağınızda sık sık uçuk çıkıyorsa, UV ışınları bu hastalıkları, aynı doğal güneş ışığında olduğu gibi, kötüleştirebilir. Antibiyotik, antihistaminika, sakinleştirici, diüretik veya doğum kontrol hapı gibi ilaçlar cildinizin UV ışınlarına karşı daha hassas olmasına sebep olabilir. İyi bir solaryum stüdyosu tıbbi geçmişiniz, aldığınız ilaçlar ve gördüğünüz tedavilerden oluşan bir kayıt oluşturur. Bu kaydın sürekli güncel kalması için personele yardımcı olun.

 

bottom of page